Kui otsustate integreeritava plaadi ja ahju kasuks (tehnika paigaldatakse köögimööblisse), on valikuid palju.
Kõigepealt tasub mõelda sellele, kas asetate ahju ja plaadi üksteise kohale või täiesti eraldi. Integreeritavat tehnikat müüakse kahes variandis: sõltuvad komplektid (pliidiplaadi kuumuse valik on valitav ahjult; seda tüüpi ahi-plaat tuleks paigaldada mööblisse üksteise alla) või plaadi ja ahju eraldi ostmine (pliidiplaadi kuumuse reguleerimine toimub plaadilt).
Pliidiplaatidest on valida gaasil töötav (gaasiplaat) ja elektrienergiat tarbiv (keraamilise kattega, induktsioon, malmplaat). Lisaks on olemas kombineeritud võimalused, näiteks kaks gaasikeeduala ja kaks elektriplaati. Ja kahesed doomino plaadid.
Eraldiseisva ahju puhul väga oluline: et saate ta paigaldada täpselt enda jaoks mugavale kõrgusele, siis on hea jälgida, mida toit ahjus teeb ja nii on ohutu ka toitu ahjust välja võtta.
PLIIDIPLAADID:
Gaasiplaatide
valik ei ole väga suur, sest seda tüüpi pliite saavad kasutada vaid pered, kellel olemas tsentraalgaas või kellel on köögis piisavalt ruumi, et gaasiballoon paigaldada. Plaadi valikul tuleks jälgida põletite suurust ja paigutust, sellest oleneb suuresti söögitegemise mugavus.
Kombiplaadid
on üsna levinud valik, kus nt kaks keeduala on gaasiga ja kaks elektriga.
Malmpliidiplaadid
on kasutusel olnud aastakümneid. Malmplaadid on suhteliselt suure energiatarbivusega (sh aeglane soojenemine). Seda tüüpi plaati soetades soovitame kindlasti jälgida, et pliidil oleks vähemalt üks kiirkeeduplaat
Keraamiline plaat
on enimlevinud pliidiplaadi tüüp tänapäeva kodudes. Eeliseid malmplaadi ees on mitu: kuumeneb tipptemperatuurini sekunditega, pärast toiduvalmistamist on oluliselt lihtsam puhastada. Kuid nõuab ettevaatust: pealekukkunud pott või ka hooletu puhastamine võivad plaadi lihtsalt ära rikkuda. Vajab eripuhastusvahendeid.
Induktsioonplaat
Erineb selle poolest, et pliidil ei kuumene mitte plaat, vaid pott ise. Keraamilise pinna all olev elektromagnet tekitab elektrivoolu abil magnetvälja. Kui nüüd pliidiplaadile asetada ferromagnetilisest materjalist (raud, teras, malm) anum, tekivad magnetvälja mõjul nõu põhjas pöördvoolud ja nii kuumeneb anum, läbi selle valmib toit ruttu ja väikeste energiakuludega. Sedalaadi plaadil iga potiga süüa keeta ei saa. Kui te ei oska öelda, kas kodus olevad nõud sobivad, võtke magnet ja asetage see poti põhja. Kui tekib magnetväli, on kõik korras. Poest potte-panne ostes jälgige allolevaid märgistusi. Kui seal on kirjas "induction", võite julgelt ära osta. Vale potiga ei käivitu pliit üldse.
Induktsioonpliidi eelised on energiasäästlikkus, kiire toiduvalmimine, aja kokkuhoid pliidi puhastamisel ning kindlasti ka ohutus, sest (nagu öeldud) pliidiplaadi asemel kuumeneb pott.
Induktsioonplaadi puhastamine on väga lihtne. Kergem mustus eemaldatakse pehme käsna ja veega, muuks sobib keraamilise plaadi puhastuskreem.
AHJUD
Ahju valides tasub kindlasti läbi mõelda, kui suur küpsetaja olete ning milliseid mugavusi ahjult ootate. Kõige laiema valiku erinevaid re?iime pakuvad sõltumatud integreeritud ahjud ja kõige kesisem valik on gaasiahjudel.
Erinevad küpsetusfunktsioonid:
Kõikide elektriahjude parim omadus on ülemine ja alumine kuumutus, ehk küpsetusfunktsioon.
Küpsetamine ülalt
Sümbol: sirge kriips ülal
Sobib: Töötab vaid ülemine küttekeha. Sobib kasutada toidu viimistlemisel, kui tahad peale pruunikat koorikut.
Küpsetamine alt
Sümbol: sirge kriips all
Sobib: Küpsetab vaid altpoolt, on seega hea õhukesepõhjaliste kattega pirukate, näiteks pitsa valmistamiseks, kus põhja läbiküpsemine on olulisem kui katte küpsetamine. Kookidest saab selle re?iimiga küpseks puuvilja- ja juustukoogid. Soovitatakse ka selliste pajaroogade puhul, mis vajavad pikka hautamist, kus kuumus hakkab alt üles liikuma.
Küpsetamine ülalt ja alt
Sümbol: kriips ülal ja all
Sobib: Kõige klassikalisem lahendus, mis küpsetab nii alt kui ka pealt. Sobib nii leibade kui ka liharoogade valmistamiseks, aga ka kõiksugustele vormiroogadele. Kui armastad eelküpsetatud saiakesi-pirukaid, on just see re?iim sobiv.
Teine enimlevinud funktsioon on grill.
Grillimine
Sümbol: sakiline kriips ülal
Sobib: Liha või kala saab hea kooriku, sobib ka vorstide grillimiseks ja ahjukartulite tegemiseks. Pikal kasutamisel võib aga toidu ära kuivatada, seega kasuta enne tavalist küpsetamisfunktsiooni ja alles viimases osas lülita sisse krõbestav grillifunktsioon. Sobib ka krõbeleibade küpsetamiseks.
Kolmas väga tähtis funktsioon on pöördõhk ehk ahju tagaossa paigaldatud ventilaator, mis paneb sooja õhu liikuma.
Pöördõhk
Sümbol: ventilaator
Sobib: Pöördõhk tagab ühtlase temperatuuri ahjus ja võimaldab korraga küpsetada rohkem kui ühel küpsetusplaadil. Ventilaatori abil on hea valmistada ka selliseid toite, mis ei taha liiga kõrget kuumust või vajavad pikka küpsemisaega.
Ilma küpsetamisfunktsioonita (vaid ventilaatori märgis) sobib hästi erinevate toiduainete sulatamiseks.
Koos küpsetamisfunktsiooniga (ventilaator koos kriipsudega) kasuta erinevate kookide ja pirukate valmistamiseks.
Liha ja vorstitoodete küpsetamiseks kasuta aga pöördõhu funktsiooni, mis on ühendatud grilliga (ventilaatori märgis koos grillimärgisega).
Kasulikkude lisadena võib ahjude funktsioonidest leida näiteks:
- liha sisemise temperatuuri mõõtmise termomeeter. Selle andur on ühenduses ahjuga ja displeilt võite näha, milline on liha sees olev temperatuur,
- Tervisliku toitumise austajatele on võimalik leida auruahju, millega valmistatud toidus säilivad vitamiinid hoopis paremini ning toidu värv on erksam. Seda soetama hakates soovitame eelnevalt kindlasti tutvuda kõikide ahju funktsioonidega, et pere lemmikroad ikka tehtud saaks. Auruahjus saab edukalt valmistada ka liha, kala, küpsetada erinevaid küpsetisi, kuid see eeldab vastavaid funktsioone.
- peale tavalise praeahju on osadele ahjudele lisatud ka mikrolaineahju funktsioonid. Viimaste eeliseks on see, et koju ei ole vaja varuda mitut erinevat kodumasinat.
- Jälgida võiks mitu erinevat küpsetusprogrammi on ahjul, kas on kaasas pannid ja grillrestid,
Ahjude puhastusfunktsioonid:
Katalüütilise puhastusega:
Siseseinad on eemaldatavad. Katalüütseina tunneb ära krobelise pinna järgi, mis asetseb ahju külgedel või tagaseinas. Seinad on kaetud mikroskoopilise emailiga, mis imab, oksüdeerib ja lõhustab rasvu.
Katalüütpuhastus käivitub 230 kraadi juures, seega oleks mõistlik aeg-ajalt panna ahi tööle kõrgetel temperatuuridel. Ahju põhi tuleb puhastada nagu tavalisel ahjul - pehme švammi, puhastusvahendi ja sooja veega. Katalüütseinad vajavad iga viie aasta tagant väljavahetamist.
Pürolüütiline puhastus:
Sellisele ahjule on lisatud spetsiaalne puhastusprogramm, mis kestab kuni 2,5 tundi.
Pürolüüspuhastuse tööpõhimõte: ahi kuumutatakse 500 kraadini ja seintele kogunenud mustus muudetub tuhaks. Kuna pürolüüsil on kasutuses väga kõrged temperatuurid, siis ohutuse pärast ei saa puhastust alustada enne, kui uks on korralikult suletud. Puhastuse käigus ei ole võimalik ust avada ning neljakihiline ukseklaas tagab väljast võimalikult madala klaasitemperatuuri.
PLIITIDE, AHJUDE TERMINEID:
- Vitrokeraamiline pliidiplaat - töötab tavapärastest (150 - 550 kraadi) temperatuuridest madalamal (70-150 kraadi) ja kõrgemal (550-630 kraadi) temperatuuril. See võimaldab kasutada uusi funktsioone - näiteks "soojashoidmine" või "kiirkeetmine".
- Hilight keedupind - kuumeneb juba 3 sekundi jooksul pärast sisselülitamist (tavaline kuumeneb 10-15 sekundit). Hilight keedupinnal on traadist küttekeha asemel lintmaterjalist takistuselement. See kuumeneb kiiremini ja on vastupidavam. Voolutarve on 6-8% madalam kui tavapärasel ja kuumuse jagunemine on ühtlasem.
- Tangentsiaaljahutus. Spetsiaalne ventilaator suunab õhu liikuma ümber ahju sisekorpuse. Niisugune jahutussüsteem alandab ahju esipaneeli ja väliskomponentide temperatuuri. Samuti hoiab see ära ahju vahetus läheduses oleva mööbli kuumenemise ning auru kondenseerumise ahju uksele.
- Infrapuna keetmissensor - mõõdab pidevalt temperatuuri keedupotis. Kuumutusalad kuumenevad valitud temperatuurini ja seejärel hoitakse nende temperatuur optimaalsena. Nii ei kee midagi üle.
- Active Clean - ahju puhastamisfunktsioon, millega kõik küpsetus-, praadimis- ja grillimisjäägid tuhastatakse - mida on seejärel lihtne niiske lapiga ära pühkida.
- Kvartsgrill - võrreldes infrapuna grilliga on kvartsgrilli energia ja võimsus tunduvalt suurem. Peen ning tiheda keermega hõõgniit tekitab väga tugeva energiavälja, mistõttu on võimalik saavutada palju kõrgemat temperatuuri kuni 800 kraadi hariliku 650 kraadi asemel, kaks korda lühema ajaga. Grill on tänu kõrgetele temperatuuridele isepuhastuv.
KASULIK TEADA
- Ahju eelkuumutamine on enamiku retseptide puhul väga oluline – mitmed retseptid on koostatud arvestusega, et ahi on olnud vajalikul kuumusel vähemalt 20, aga veelgi parem 30 minutit enne ahjupanemist. Siis saab küpsemine kohe õige hoo sisse.
- Ära aseta kunagi kooki või praadi ahju põhja, kasuta selleks alati resti või ahjuplaati.
- Liha valmimisaeg sõltub ahjuprae suurusest, kuid üldjuhul arvestatakse ühe kilo liha kohta üks tund küpsetamist.
- Kui kasutad ahjus glasuurimata savipotti, leota seda enne esmast kasutamist 8–10 tundi külmas vees. Edaspidi on leotamisajaks 15 minutit, kuni poorid saavad vett täis.
- Kui võimalik, kasuta küpsetamiseks musta laki või emailiga kaetud küpsetamisvorme, kuna sellised nõud kuumenevad eriti hästi.
- Liha läheb ahjus küpsetamisel kõvemaks. Pehmema tulemuse saamiseks vala lihale pits rummi või konjakit. Alkohol küll aurustub, aga liha muutub mahlasemaks.
- Kondiga liha küpseb kiiremini kui kondita liha – kondid juhivad hästi soojust ja kuumus jõuab lihani kiiremini.
- Pikaajalise toiduvalmistamise korral võib ahju kümme minutit enne toidu valmimist välja lülitada, kasutades toidu lõplikuks valmimiseks ahju jääksoojust.
- Ahjutemperatuurid kõiguvad firmati ja ka masinati, seega ei tasu temperatuurinäidikut alati pimesi usaldada. Soeta koju ahjutermomeeter ja kontrolli kord aastas järele, milline temperatuur ahjus valitseb – see aitab tulevikus paremini ka aega ja temperatuuri seadistada. Pane tähele, et sageli on ahjus temperatuur ebaühtlaselt jaotunud, seega mõõda temperatuuri nii tagumises kui ka eesmises osas ja ka mõlemalt küljelt.